K Vitamini ve Faydaları

0

K Vitamini  yağda eriyen vitaminlerdendir. Bu vitaminin vücut için en büyük faydası kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca kemik oluşumunda oldukça önemli bir rolü olan K vitamini kalsiyumun vücutta taşınmasına da yardımcı olur.

K vitamini hangi besinlerde bulunur: K vitamini yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, patates, domates, çilek, karaciğer, balık ve sütte bulunur. Ayrıca eksikliği; yumurta sarısı, yoğurt, yaban mersini, kivi ve yeşil çaydan da karşılanabilir. Vücudumuz için oldukça mühim bir vitamin olan K vitamininin bir kısmı karaciğerde depolanmaktadır.

K vitamini eksikliğinde ne olur: K vitamineksikliğinde vücutta bir yer yaralandığı zaman kan pıhtılaşma sorunu yaşar ve sürekli kanar. Kanaması zor durur. Benzer şey ciddi iç organ yaralanmalarında da geçerlidir. Bunun yanı sıra,  sindirim sistemi, idrar yolları, akciğer, deri ve diş etlerinde ani kanamalar görülebilir. K vitamini eksikliği; aşırı kanamaya neden olacağından adet dönemini olumsuz etkileyebilir,  basur ve burun kanaması da bu vitaminin eksikliğinde sıkça karşılaşılmaktadır.

K vitamini fazlalığında ne olur: K vitaminin fazlalığında, terleme ve göğüs sıkışması gibi şikayetlerin dışında; kanın normalden daha fazla pıhtılaşması sonucu damar tıkanıklığı ve karaciğer fonksiyon bozuklukları da gözlemlenebiliyor.

K vitaminine ihtiyacı olan kişiler aynı zamanda çok fazla antibiyotik ilaç içerlerse bu ilaçlar K vitamininin vücuttaki etkisini azaltacaktır ve daha fazla K vitaminine ihtiyaç olacaktır. K vitamini kemik oluşumuna sağladığı katkı bakımından katı gıdalarla beslenen bebekler ve büyüme evresindeki çocuklarda oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Aynı şekilde yaşlı insanlarda kemikleri güçlendirerek kemik erimesini geciktirir. Özellikle sabah bulantıları olan hamile bayanlar için de faydalı olabilir. Fakat K vitamini içeren besinlerin tüketimi özellikle kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu konuda hekim tavsiyesi ile K vitamini içeren besinleri tüketmekte fayda vardır.

Leave A Reply