B vitamini ve Yararları

0

B grubu veya B komplex vitaminler:

Bunların en önemlisi B1 ( Tiamin), B2 (riboflamin), Niasin (Nikoinik asit)’tir.

B1 vitamini:

İştahı arttıran yiyecekerlin sindirilmesine, sinir sisteminin çalışmasına ve sağlığın korunmasına, büyümeyi hızlandırmayı sağlayan bir vitamindir. Isıya karşı çok hassasdır. Yüksek sıcaklığa mağruz kaldığında bu vitamin özelliğini yitirir. Bu yüzden B1 vitamini içeren yiyecekler uzun süre bol su içersinde ve yüksek ısıda pişirilecek olursa bu vitamin özelliğini yitirir.

B1 vitamininin bulunduğu besinler şunlardır:

Karaciğer ve diğer sakatatlar, kuru baklagiller, buğday, çavdar, mısır ve pirinç, ceviz, fındık, et, süt ve mamüllerinde çok, sebzelerde az bulunmaktadır.

Sinir sistemi, cilt ve gözlerin sağlığı, genel vücut dayanıklılığı, büyüme ve üreme için gerekli bir vitamindir. Her yaşta yeteri miktarda alınması dinçlilik ve canlılık verir.

B2 vitamini ısıya ve ışığa karşı dayanıksızdır. uzun sürede ışıkla temas eden yiyeceklerde vitamin kaybı olur. Su da eriyen bir vitamin olduğu için pişirilirken bu vitamin suya geçer. Bu su da atılacak olursa vitaminden faydalanılmamış olur.
Örneğin süt; güneşte ve bol ışıkta bırakılmamalıdır.

B2 vitaminin bulunduğu besinler şunlardır:

Karaciğer, böbrek et gibi çeşitlerle, süt ve mamülleri , yumurta, kuru baklagiller, tahıllar, fındık, fıstık,ceviz, yeşil yapraklı sebzeler.

Leave A Reply